W Krakowie pod Wawelem stoi smok. Co jakiś czas straszy ziejąc ogniem. Mimo to nie jest groźny. O wiele gorszy jest smog, z którym Kraków walczy od jesieni do wiosny. Na walce z nim korzystają rowerzyści. I to nie tylko wdychając czystsze powietrze…

Ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowała ze starych „kopciuchów”, trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów.

Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian. Stojaki pojawiły się również na terenie kombinatu.

Mieszkańcom, którzy wymienili stare piece na ekologiczne źródła ciepła i oddali złom hucie, ArcelorMittal Poland funduje bonusy pieniężne, na które do tej pory wydał już blisko 150 tys. zł. Od początku ubiegłego huta zbierała „kopciuchy” likwidowane dzięki dofinansowaniu z magistratu. Za każdy piec wypłacała 150 zł bonusu, a odzyskany złom sukcesywnie przetapiała na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcześniej w internetowym głosowaniu.

Jeszcze w ubiegłym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafiła do 20 krakowskich szkół, także wyłonionych przez internautów w drodze głosowania.

W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował już 350 stojaków i wypłacił blisko 1000 bonusów.

żródło: krakow.pl // Fot. ArcelorMittal Poland / materiały prasowe