Po początkowej zadyszce rower metropolitalny MEVO łapie drugi oddech i chwali się statystykami. Od marca rowery wypożyczono 1,5 mln razy.

Kwiecień i maj, a więc pierwsze miesiące funkcjonowania nie były dobre dla funkcjonującego na terenie  Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot systemu roweru publicznego MEVO. O problemach z mewami, jak nazywają je lokalni rowerzyści, pisaliśmy na naszej stronie tutaj i tutaj. Operator tego gigantycznego systemu staje na głowie, by spełnić warunki umowy. A te są wyśrubowane – 14 gmin do obsługi, 660 stacji i blisko 4100 rowerów wspomaganych elektrycznie. Idzie różnie, raz lepiej, raz gorzej. W ubiegłym tygodniu mogliśmy przeczytać, że operator ma problem z dostawą nowych rowerów. Produkcja nie nadąża.

Żeby nie było, że o MEVO piszemy tylko źle – teraz operator chwali się dużą liczbą wypożyczeń. W pierwszej połowie sierpnia padł kolejny rekord rowerów miejskich Mevo – zanotowana została okrągła liczba półtora miliona wypożyczeń. Przeciętny użytkownik spędza na rowerze Mevo 24 minuty i 12 sekund . Z kronikarskiego obowiązku przypominamy, że 1 minuta, w przypadku korzystania z prostej oferty (bo MEVO ma liczne opcje abonamentowe), kosztuje 10 gr.

Z metropolitarnych jednośladów najchętniej korzystają osoby w wieku 19-40 lat. Na „mewach” jeżdżą też seniorzy – najchętniej między 16.00 a 17.00. Łącznie rowerzyści miejscy Mevo przejechali ponad 5 milinów kilometrów, a najaktywniej korzystają w środy i piątki! (…)
Od momentu uruchomienia Mevo, tj. od 26 marca do końca lipca, w systemie zarejestrowało się ponad 142 tys. użytkowników.

czytamy w komunikacie operatora.

Powrót rezerwacji

Z rozwiązania rezerwacji, czyli zaklepania sobie roweru, operator wycofał się dość szybko. System padł ofiarą własnej popularności. Operator wprowadził kilka poprawek i chce chce przetestować opcje rezerwacji.

14 sierpnia, testowo, powraca funkcja rezerwacji, która pozwoli na skorzystanie z tego udogodnienia trzy razy dziennie. Jednoślady będą czekać na użytkownika przez 5 minut. Zgodnie z rodzajem taryfy maksymalna liczba zarezerwowanych rowerów to odpowiednio 1, 2 lub 5 przy każdej z rezerwacji.

żródło: rowermevo.pl, zdj. główne. gdansk.pl