Nic Ci nie mówi nazwa miejscowości Luboń? To jedno z najgęściej zaludnionych miast w Polsce. Od przyszłego poniedziałku 30 tys. mieszkańców będzie miało do dyspozycji rower miejski. W dodatku będzie on kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim.

Luboń wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej. Od północy miasto przylega bezpośrednio do Poznania. Od kilku lat miasto przeżywa duży napływ mieszkańców. Jak łatwo się domyślić zdecydowana większość mieszkańców tego wielkopolskiego miasta pracuje za miedzą – w Poznaniu. To m. in. dla nich stworzono system roweru miejskiego, który jest w pełni kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że rower można wypożyczyć w Luboniu, dojechać nim do pracy w Poznaniu, a później z powrotem zwrócić na jednej z 4 stacji w mieście.

Już za tydzień, 15 kwietnia, zostanie uruchomiony Luboński Rower Miejski. Do dyspozycji mieszkańców będą 4 stacje i 40 rowerów. Co ważne, dzięki porozumieniu obu miast na rowerach standardowych 3G będzie można się poruszać między Luboniem i Poznaniem.

(…)

System w Luboniu będzie kompatybilny z Poznańskim Rowerem Miejskim. Oznacza to, że wypożyczone w Poznaniu rowery standardowe 3G będzie można zwracać na stacjach w Luboniu i odwrotnie – rowery wypożyczone w Luboniu będzie można zwracać na stacjach 3G w Poznaniu.

Komunikat prasowy,
http://lubon.pl/contents/content/15/2438

Pierwszy raz szansa na rower miejski w Luboniu pojawiła się w 2017 r., kiedy to do lokalnego budżetu obywatelskiego zgłoszono stosowny projekt. Niestety nie uzyskał on wystarczającej liczby głosów. Władze miasta dostrzegły jednak korzyści wynikające z tej formy komunikacji i zdecydowały się na uruchomienie sytemu. Jego operatorem została firma NextBike. Rowery będzie można wypożyczać do końca listopada.