Od wczoraj w Ciechnowie można korzystać z samoobsługowego systemu rowerów publicznych. Po udanym zeszłorocznym pilotażu system został rozbudowany – obejmuje 9 stacji i 90 jednośladów, w tym rowery z fotelikami dla dzieci, rowery dla dzieci oraz tandemy. Za wdrożenie oraz obsługę Ciechanowskiego Roweru Miejskiego odpowiada firma Nextbike Polska.

System Ciechanowski Rower Miejski już działa i jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym roku. Do funkcjonujących w ramach ubiegłorocznego pilotażu stacji, zlokalizowanych na placu Jana Pawła II (Ratusz), przy dworcu PKP, przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz przy ul. Armii Krajowej, dodano stacje: Kąpielisko Krubin, MOSiR Kryta Pływalnia, Placu Kościuszki, PKP Ciechanów Przemysłowy. Ponadto dodatkową, dziewiątą stację, która znajduje się przy ul. Gostkowskiej, przy skrzyżowaniu z pętlą miejską, zorganizowało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Zwiększyła się także liczba rowerów. Do dyspozycji jest ich obecnie 90 – 82 standardowe, 2 tandemy, 4 rowery z siedziskiem dla dziecka i 2 dziecięce.

Pozytywny pilotaż

Pilotaż systemu spotkał się w naszym mieście z bardzo pozytywnym przyjęciem przez mieszkańców, stąd też mieliśmy mnóstwo pytań o termin wprowadzenia Ciechanowskiego Roweru Miejskiego na stałe. Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych procedur udostępniamy rower publiczny, który z uwagi na większy zasięg, jak i liczbę oraz rodzaj rowerów jest bardziej funkcjonalny. O nowych lokalizacjach zdecydowali mieszkańcy podczas przeprowadzonej przez nas ankiety internetowej, na każdym etapie konsultowaliśmy kwestie CRM z Ciechanowską Grupą Rowerową, dlatego jestem przekonany, że system w tym wydaniu spełni oczekiwania mieszkańców i wpisze się na dobre w krajobraz naszego miasta. Warto podkreślić, że nasz system jest kompatybilny z systemami w wielu miastach w Polsce

– powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Zasady korzystania z systemu

Zasady korzystania z systemu pozostają bez zmian. System Ciechanowski Rower Miejski umożliwia bezobsługowe wypożyczanie jednośladów przez całą dobę – we wszystkie dni tygodnia, w okresie jego funkcjonowania, czyli do końca października. Rowery można wynajmować bezpłatnie do 20 minut. Maksymalny czas wynajmu to 12 godzin. Aby móc wypożyczyć rower, należy zarejestrować się na stronie www.ciechanowskirower.pl i dokonać opłaty inicjalnej w wysokości minimum 10 złotych. Opłata ta podlega zwrotowi z chwilą wyrejestrowania użytkownika z systemu, o ile wcześniej nie została wykorzystana na przejazdy. Po zaksięgowaniu wpłaty możliwe jest już dokonywanie wypożyczeń. Ważne: konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wynajmy) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.

Cennik

Od 21 do 60 minut opłata wynosi 1 zł, od 61 do 120 minut – 2 zł, od 121 do 180 minut – 3 zł, od 181 do 240 minut i za każdą kolejną godzinę – 4 zł za godzinę. Opłaty sumują się. Wypożyczony rower można będzie zwrócić na dowolnej stacji.

jedna ze stacji CRM, fot. ciechanowskirower.pl

Część jednośladów został wyposażona w specjalne foteliki, służące do przewozu dzieci. Takie rozwiązanie posiada pięć procent rowerów, czyli 4 sztuki. Względem rowerów z fotelikami obowiązują takie same zasady wypożyczenia i zwrotu oraz identyczny taryfikator, jak w przypadku pozostałych – standardowych CRM.

Ciechanowski Rower Miejski pilotażowo działał od 13 sierpnia do 31 października 2018 roku. W tym czasie w systemie zarejestrowało się blisko 1 700 użytkowników, którzy dokonali łącznie 6 865 wypożyczeń, trwających średnio 26 minut.

Z wyłonionym w przetargu wykonawcą, firmą Nextbike Polska, umowę podpisano na 3 lata. Zgodnie z nią w 2020 i 2021 roku system wystartuje 1 kwietnia. Każdego roku będzie działał do końca października.

źródło: umciechanow.pl, śródtytuły red.