Uprzedzamy, znaleźć idealny rower nie jest łatwo. Już dawno temu bezpowrotnie minęły czasy, kiedy każdy (no prawie każdy) jeździł na rowerze takim, jaki był. Dostawaliśmy go w spadku po starszym rodzeństwie, rodzicach albo kupowało się to co się trafiło. Nikt nie narzekał na kolor, wielkość czy typ roweru. Nie narzekał, bo innych rowerów nie było. Niektórzy pewnie pamiętają czasy takich rowerów jak: „Wigry 3″, „Jubilat”, „Pelikan”, „BMX”, czy też obiekt westchnień „Góral” zwykle oklejony metką Mountain Bike. A Szosowe? Jasne, że były, ale zarezerwowane dla kolarzy. O rowerach typu: miejskie, treking, cross czy też enduro nikt nawet nie myślał, a teraz?
Idealny rower wymaga… rachunku sumienia
Teraz można wybierać i przebierać wśród różnych modeli, typów, rozmiarów, kolorów. Do wyboru, do koloru. Wszystko fajnie, bo wybór jest przeogromny, ale jaki będzie idealny rower? Co najlepiej wybrać? To nie takie proste. Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy sobie zadać kilka kluczowych pytań:
- Jak często jeździsz na rowerze?
- Gdzie jeździsz na rowerze?
- W jakim celu jeździsz?
- Jakie odległości pokonujesz?
- Wolisz jeździć po lesie, czy raczej po asfalcie?
- Wolisz zjeżdżać czy podjeżdżać?
- Lubisz jeździć tylko po płaskim?
- A może jeździsz tylko po mieście?
Dużo tych pytań, ale w zależności od tego jak na nie odpowiesz, będzie Ci łatwiej określić to, czego tak naprawdę szukasz. A wybór w tej chwili jest przeogromny, więc warto dobrze określić swoje potrzeby i oczekiwania.
Jaki typ wybrać?
Można tutaj wymienić wszystkie rodzaje rowerów i rozpisywać się nad ich cechami, ale to zajęłoby nam bardzo dużo miejsca i czasu. Dlatego skupimy się na 8 najpopularniejszych typach rowerów.
Szosa
Jeżeli lubisz szybką jazdę po asfalcie i na długich dystansach. Chcesz na zjazdach osiągać znaczne prędkości (nawet 80-90 km/h)? Zdecydowanie szukasz roweru szosowego. Cechy szczególne: cienkie opony, wymuszona aerodynamiczna pozycja na rowerze, kierownica typu „baranek” – to wszystko pozwala na osiąganie dużych prędkości i mniejsze zmęczenie poprzez efektywną pozycję, a koła o rozmiarze 28 cali gwarantują komfort i szybką jazdę.
Przełaj
Kręci Cie szosa bo lubisz prędkość, ale lubisz czasami zjechać z asfaltu na szutry, lub utwardzone leśne drogi? Na pewno polubisz rower przełajowy – rower idealny na tego typu jazdę po asfalcie i bezdrożach. Względem szosy rowery te mają wiele drobnych różnic, ale najważniejsze to:
- opony – grubsze i bieżnikowane pozwalające na wjazd w teren,
- geometria – delikatnie zmieniona w stosunku do szosy
- hamulce typu cantilever lub tarczowe
Fitness
Szosa z prostą kierownicą. Czyli lekki i szybki rower, który pozwala na pokonywanie długich dystansów z dużymi prędkościami, prawie jak na szosie, ale trochę mniej ambitnie 🙂 Częsty wybór do miasta dla osób ceniących dynamikę rowerów szosowych, ale szukających bardziej zrelaksowanej pozycji.
Miejski – Single Speed lub ostre koło
Oczywiście rower miejski! To rower, który pozwoli Ci szybko i sprawnie poruszać się w miejskiej dżungli. Możesz go oczywiście kupić w wersji: Single speed, ostre koło (inaczej fixed gear). W wersji dla pań i panów. Co fajnego jest w tym rowerze? Jego prostota, bo im mniej częsci i podzespołów, to mniej rzeczy może się zepsuć. Można na nim szybko i sprawnie poruszać. Omijać korki, przemknąć po ścieżce i wjechać tam gdzie autem się nie da. A jak musisz, to chwytasz go pod pachę i wniesiesz po schodach, bo jest lekki!
Trekking
Lubisz podróżować komfortowo i wygodnie na rowerze? Razem z sakwami pokonywać dalekie odległości ? Czasami zahaczając o bezdroża i nie pomijając podjazdów i zjazdów – to zdecydowanie myślisz o rowerze trekingowym – on zapewni Ci wygodną podróż. A 28 calowe koła z grubszymi oponami zapewnią komfort i pozwolą wjeżdżać w lekki teren i na leśne ścieżki.
MTB
Chcesz jeździć przede wszystkim po lesie, po bezdrożach i brodzić czasami po grząskim błocie? To chcesz mieć rower typu MTB – popularnego górala (Mountain Bike). Cechy szczególne MTB to zwinna geometria ramy, szeroki bieżnik opon i możliwość wyboru 27,5 lub 29 calowych kół, które sprawdzają się w terenie, ale po asfalcie to czasami tortura: szerokie koła, wysokie opory toczenia i sylwetka na rowerze trochę pochylona, nie pozwolą Ci cieszyć się na nim komfortową jazdą. Oczywiście w zależności od potrzeby i portfela, możesz wybierać w różnym zawieszeniu.
[button_contact] Może chcesz nas o coś zapytać? [/button_contact]
Cross
Rowery wywodzące się od trekkingowych. Przeznaczone do codziennej komunikacji, są często najlepszym kompromisem dla przeciętnego użytkownika. Zrelaksowana pozycja, ale stosunkowo lekka konstrukcja i ilość wyposażenia w granicach rozsądku. Idealny wybór na przedmieścia.
Rower idealny – Rozmiar ma znaczenie
Jak już wybrałeś typ roweru musisz wybrać rozmiar ramy. Owszem, możesz wybierać z rozmiarów ram na stronach www. Dopasowywać pod siebie standardowe ramy, liczyć milimetry poszczególnych rurek i analizować kąty nachylenia. To bardzo dobre rozwiązanie, ale diabeł tkwi w szczegółach.. Dlatego najlepiej, wybrać ramę w profesjonalnym zakładzie, gdzie pod okiem fachowców dopasujesz rower idealnie pod siebie (nie chodzi tutaj o bikefitting – o tym kiedy indziej), ale często proporcje ciała często wymagają drobnej korekty, np. mostka, siodełka co zagwarantuje idealną pozycję na rowerze.
Koszt roweru
Jak zawsze wszystko rozbija się o pieniądze. Widełki ceny rowerów są ogromne a ceny często astronomiczne. Oczywiście wszystko zależy od: materiału z którego jest zrobiona rama: stal, alu, karbon no i osprzęt – to są nabijacze ceny. Patrząc realnie, to na naprawdę przyzwoity rower i średniej klasy osprzęt musisz wydać więcej niż 2000 zł. Masz większy zapas gotówki możesz wydać więcej. Jedno czego odradzamy – rower z supermarketu. Za kwotę ok 500 – 600 zł, można kupić tzw. jednorazówkę, bo okaże się, że rower wystarczy na jeden sezon, osprzętu nie będzie się dało dobrze wyregulować i zamiast mieć frajdę z jazdy to tylko będą nerwy w serwisie i pewnie inwestycja w części zamienne. No i pamiętaj, żeby dobrze go zabezpieczyć 🙂
Kończąc
Wybór idealnego roweru to wcale nie jest taka prosta sprawa, ale jeżeli już wiesz: jak i gdzie chcesz go używać. Masz na to określony budżet to sprawa się upraszcza. Bez względu na jaki rower się zdecydujesz, pamiętaj o regularnych serwisach. Pozwoli to na dłuższe cieszenie się z roweru i uchroni przed niepotrzebnymi dodatkowymi kosztami. A co najważniejsze. Pamiętaj to Ty będziesz jeździć na rowerze, który wybierzesz, więc kieruj się tym co dla Ciebie najlepsze i najwygodniejsze 🙂