Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego.

Pomysł na akcję Rowerowy Maj urodził się w 2013 r. w Gdańsku. Od 2016 r. do udziału w akcji zapraszane są miasta z całej Polski. O co dokładnie chodzi w akcji?

Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych. 

https://rowerowymaj.eu

W 2019 r. do udziału w akcji zgłosiły się 702(!) szkoły z 44 miast. W akcji weźmie udział ponad 4,3 tys. klas (licząc dość zachowawczo – po 15 uczniów w klasie – to ponad 65 tys. dzieciaków).

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

https://rowerowymaj.eu

Do udziału zgłosił się następujące miasta: Bydgoszcz, Cedry Wielkie, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Izabelin, Jastarnia, Kielce, Kolbudy, Kraków, Legnica, Lidzbark, Łomianki, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Płock, Gmina Pruszcz Gdański, Pszczółki, Puck, Raszyn, Rumia, Sierakowice, Skawina, Słupsk, Somonino, Sopot, Stegna, Tczew, Wejherowo, Władysławowo, Wojkowice, Wyry, Zamość, Żukowo.

Plakat promujący Rowerowy Maj