Od 1 sierpnia ulice, skwery, parki i inne tereny aktywności w Bielsku-Białej będą patrolowane przez ratowników medycznych – wolontariuszy. Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy ruszył, pomimo braku wsparcia ze strony miasta.

O pomyśle pierwszej pomocy z rowerem w tle pisaliśmy w kwietniu. Wniosek o „zorganizowanie w Bielsku-Białej rowerowego patrolu pierwszej pomocy, którego zadaniem będzie profesjonalne udzielanie pomocy w przypadkach kontuzji, które mogą zdarzać się w rejonie ścieżek rowerowych, tras rolkowych itp.” złożył radny Przemysław Drabek. Kilka miesięcy wcześniej był to jeden z punktów jego programu wyborczego. Drabek starał się o fotel prezydenta Bielska-Białej. Prezydentem nie został, ale tematu nie porzucił. Jego wniosek nie spotkał się jednak z przychylnością bielskiego samorządu. Mimo to 1 sierpnia Rowerowy Partol Pierwszej Pomocy w Bielsku-Białej rozpoczął swoją działalność.

Już ciągu pierwszych dwóch dni ratownicy medyczni interweniowali w kilku przypadkach. Co ważne, wolontariusze zajmują się nie tylko udzielaniem pomocy, ale i profilaktyką – informując rodziców, że ich dzieci powinny nosić kaski.

https://www.facebook.com/rowerowypatrolbb/posts/2894411520630402

Ratownicy na rowerach

Rowerowe patrole ratowników medycznych będą patrolować bielskie ulice we wszystkie soboty i niedziele sierpnia. Swoją pracę zaczynać będą o godz. 10:00, a kończyć o 20:00. Ratownicy działać będą w dwóch dwuosobowych zespołach. Łatwo ich rozpoznać dzięki jednolitemu, wyróżniającemu z się z tłumu ubiorowi oraz specjalnemu wyposażeniu.

https://www.facebook.com/rowerowypatrolbb/posts/2889070017831219

Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy działa dzięki Stowarzyszeniu Ratowniczemu 'RESCUE’, Fundacja Edukacji i Bezpieczeństwa 'SALUS’ oraz Stowarzyszeniu ECODRIVE,  które zapewniły środki i narzędzia niezbędne do realizacji projektu.

Rowery niezbędne do realizacji projektu zapenił Sklep i serwis rowerowy PAMIR BIKE z Bielska-Białej (przy ul. Bystrzańskiej 29).

Chcemy w praktyce sprawdzić działania i przekonać władze miasta do ustanowienia stałych patroli w przyszłym sezonie. Codziennie na terenie miasta dochodzi do wielu zdarzeń z udziałem osób uprawiających aktywność ruchową, a wraz z rozwojem kompleksu górskich ścieżek rowerowych Enduro Trails rośnie też zainteresowanie korzystających, tym samym dochodzi do coraz większej liczby wypadków (dwa z nich w ostatnim czasie ze śmiertelnym skutkiem). Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa i odciążeniem służb ratowniczych.

-piszą o swoim projekcie ratownicy.

Zachęcamy Państwa do śledzenia facbookowego profilu Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy Bielsko-Biała.

Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy pojawią się także w innych miastach, a samorząd Bielska-Białej przekona się, że projekt rowerowych patroli zasługuje na wsparcie.

zdjęcie główne: fb/ Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy BB