46 z 230 rowerów, które docelowo trafią do gmin – członków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaprezentowano w środę przed siedzibą GZM.

kom. pras.

Metropolia chce umożliwić urzędnikom, by w podróże służbowe jeździli rowerami, a nie samochodami.  To będzie też test przed uruchomieniem Roweru Metropolitalnego – doświadczenia urzędników, decydujących o infrastrukturze rowerowej, którzy jeżdżą na rowerze, pozwolą uniknąć wielu błędów, które byłyby niezauważone z perspektywy samochodu. 

Kupione przez Metropolię rowery posiadają wspomaganie elektryczne, które pozwoli na jednym ładowaniu przejechać ok. 60 km. Wyposażone są również w pojemne sakwy. Pierwszych 46 rowerów zostanie w ciągu najbliższych kilku dni przekazanych do gmin. Kolejne 184 rowery będą systematycznie dostarczane do końca tego roku.  

https://www.facebook.com/metropoliagzm/videos/673600233150977/

Cel: Rower Metropolitalny dla wszystkich mieszkańców

„Rowerem lub na kole” to jeden z projektów, który jest realizowany w ramach szerszego programu „Metropolia przyjazna rowerom”. Jego celem jest zmiana nawyków mobilności i pokazanie, że rower to równorzędny środek transportu – tak samo jak autobus czy samochód. W niektórych sytuacjach jest bezkonkurencyjny, jeśli weźmiemy pod uwagę problem tzw. „ostatniego kilometra” – pozwoli nam dojechać tam, gdzie autobusem czy samochodem nie ma już takiej możliwości. Zakup 230 rowerów elektrycznych to dla Metropolii test przed uruchomieniem największej w Europie wypożyczalni elektrycznych rowerów miejskich, która będzie uzupełnieniem dla całego systemu transportowego w GZM.

Ze wstępnych szacunków wynika, że system ten będzie co najmniej dwukrotnie większy, jeśli chodzi o liczbę rowerów od aktualnie największej tego typu wypożyczalni rowerów elektrycznych w Polsce, czyli Roweru Metropolitalnego Mevo utworzonego przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Rower Metropolitalny GZM może liczyć nawet ok. 10 tys. rowerów.

Na początku września planowane jest podpisanie umowy na wykonanie koncepcji tego systemu, która przedstawi różne modele biznesowe tego przedsięwzięcia i określi, który z nich będzie optymalny dla tak dużego obszaru jakim jest Metropolia. Dlatego też Rower Metropolitalny zostanie uruchomiony najprawdopodobniej w 2021 roku.

Metropolia zaproponowała gminom, aby w 2020 roku utrzymać dotychczasowy system integracji wypożyczalni rowerów miejskich, których operatorem jest firma Nextbike, a który pozwala na przemieszczanie się i oddawanie rowerów pomiędzy zintegrowanymi wypożyczalniami.

Asekuracyjne podejście do roweru metropolitalnego – KOMENTARZ

Odnoszę nieodparte wrażenie, że w Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (swoją drogą ciągłe pisanie tej przydługawej nazwy bywa kłopotliwe) wyciągnęli wnioski z problemów z jakimi zmaga się Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot (który swoją drogą tęż ma długą nazwę…). Z MEVO od samego początku były problemy. Pisaliśmy o nich na stronie kilka razy. Za każdym razem kiedy wydaje się, że operator wychodzi na prostą, MEVO dostaje kolejny strzał i chwieje się na nogach jak bokser w ringu po mocnym ciosie. Ostatnio operator przekazał informację o dużym zainteresowaniu rowerami publicznymi i przywrócił zawieszoną wcześniej możliwość rezerwacji. Zaraz po tym dotarła do nas wiadomość, że jest problem z dostarczeniem kolejnej partii rowerów, bo… producent nie nadążył z produkcją.

W GZM, proponując integrację systemów funkcjonujących już w poszczególnych miastach, zapobiegnięto wielu, znanym z pomorza problemom. Czy ta droga jest słuszna? Pewnie czas pokaże.

źródło: metropoliagzm.pl