Rowery trekkingowe, alkomaty i specjalne umundurowanie otrzymali krakowscy policjanci. Stróże prawa będą patrolować miejsca niedostępne dla radiowozów.

kom. pras.

1 sierpnia na Plantach, pod budynkiem Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyło się przekazanie sześciu rowerów trekkingowych, wyposażenia, alkomatów oraz dostosowanego do potrzeb służby rowerowej umundurowania dla krakowskich policjantów. Jednoślady oraz niezbędne wyposażenie przekazał na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie mł. insp. Zbigniewa Nowaka pan Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa. Rowery trafią do funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Zakup został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Krakowa, który przekazał Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie na ten cel 50 tys. złotych. Z tej kwoty zakupiono sześć rowerów trekkingowych marki „Unibike” i wyposażenie dla funkcjonariuszy- kaski ochronne, rękawiczki, spodenki, koszulki i buty, a także urządzenia do badania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu marki „AlcoQuant”.

Mł. insp. Zbigniew Nowak podziękował przedstawicielom władz miasta za sfinansowanie zakupionego sprzętu, a policjantom życzył bezpiecznej służby. Wyraził również nadzieję, iż tegoroczny zakup jednośladów nie będzie ostatnim, a liczba patroli rowerowych będzie sukcesywnie wzrastać.

Do pełnienia służby na rowerach wyznaczonych zostało 12 policjantów krakowskiej „drogówki”, których zadaniem będzie patrolowanie niedostępnych dla radiowozów miejsc, np. bulwarów wiślanych czy okolic Plant. Funkcjonariusze mają  zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, głównie przez pieszych i rowerzystów, pomocne to będzie także w egzekwowaniu przepisów przez użytkowników hulajnóg, które coraz liczniej pojawiają się na ulicach naszego miasta.

Mamy nadzieję, że służba na jednośladach, która przyjęła się już w innych krajach europejskich oraz niektórych polskich miastach, na stałe wpisze się również w krajobraz Krakowa.

źródło: krakow.policja.gov.pl