Książka „Copenhagenize”, której autor – Mikael Colville-Andersen, przez niektóre media nazywany jest „Papieżem miejskich rowerzystów” doczekała się polskiego tłumaczenia.

Tłumaczenie swoją premierę miało w sobotę 25 maja w Łodzi. Pretekstem do spotkania była 10. rocznica Miejskich Dialogów. Ich głównym celem jest tworzenie okoliczności dla mieszkańców Łodzi do poznawania rozwiązań krajów skandynawskich i krajów Beneluxu w zakresie współdecydowania społeczności o rozwoju przestrzeni publicznej oraz promowania działań wpierających rozwój więzi i powiązań między mieszkańcami miasta.

Książka „Być jak Kopenhaga” ukazała się nakładem wydawnictwa Wysoki Zamek. Przekładu dokonała Weronika Mincer. Na stronie wydawcy książka kosztuje 36,90 zł.

Info wydawcy

Jak wygląda miasto skrojone na ludzką miarę? To takie, w którym wszyscy mieszkańcy – dzieci, dorośli i seniorzy, bogaci i biedni, niezależnie od ich stanu zdrowia, będą czuli się jak u siebie – przede wszystkim bezpiecznie. Jak sprawić by miasta zbliżyły się przynajmniej do tego ideału? Zdaniem autora „Być jak Kopenhaga”, Mikaela Colville-Andersena, to rower może znów uczynić nasze miasta przyjaznymi do życia: „Fakt, że dziewiętnastowieczny wynalazek może rozwiązać skomplikowane problemy XXI w. to czysta poezja”. I właśnie Kopenhaga, w której mieszka i której zmiany obserwuje i wspiera autor, wydaje się być wzorcem miasta przyjaznego – m.in. dzięki swej rowerowej infrastrukturze, która stała się marką duńskiej stolicy.

Być jak Kopenhaga

„Być jak Kopenhaga” to książka o rowerach, ale też pochwała życia miejskiego. Jak wskazuje autor, opowiada ona o tym, „jak w mieście przemieszczać dużo ludzi z miejsca na miejsce i jak skutecznie przywrócić rowerom status szanowanego, akceptowanego i dostępnego środka transportu, a do tego jeszcze na tej inwestycji zarobić”.

Colville-Andersen nie jest akademickim teoretykiem. Jak sam podkreśla, jeździł rowerem służbowo po 65 miastach, pedałując bez wysiłku i często zmagając się z dramatycznie złym asfaltem. Dziś swoim doświadczeniem dzieli się z włodarzami miast całego świata i z ich mieszkańcami. Przekonuje, że komfortowe dla wszystkich i zielone miasto to żadna utopia.

Mikael Colville-Andersen

O autorze: Mikael Colville-Andersen jest uznanym ekspertem urbanistycznym, a także szefem założonej w 2009 r. firmy Copenhagenize Design Co. oraz twórcą ruchu Cycle Chic. Współpracuje z miastami i rządami na całym świecie, projektuje dla nich infrastrukturę rowerową, rozwiązania komunikacyjne oraz prowadzi szkolenia z rozwiązań prorowerowych. Można go spotkać na światowych konferencjach i wydarzeniach poświęconych designowi i architekturze. Prowadzi też program telewizyjny „Life-Sized City” dotyczący urbanistyki oraz blog „Copenhagenize”. Dotąd wydał m.in. książki „Cycle Chic” (2012) i „Cargo Bike Nation” (2013).

źródło: wysokizamek.com.pl, śródtytuły red.