26 marca, z „lekkim” poślizgiem, wreszcie wystartował MEVO – Rower Metropolitalny Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, obejmujący swoim zasięgiem 14(!) gmin.

Największy system rowerowy w Europie, składający się w całości z rowerów elektrycznych został uruchomiony! ?? Czas zamienić samochód na rower elektryczny MEVO! ☺?

@RowerMevo

-cieszyli się tuż po uruchomieniu systemu odpowiedzialni za projekt. A jest się z czego cieszyć.

Docelowo stacje rowerowe powstaną w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi.

Spółka NB Tricity, która została wybrana wykonawcą zadania, zbudowała od podstaw system rowerów publicznych wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i teleinformatycznym. Mevo jest oparty o rowery 4 generacji wyposażone w moduły GPS i GSM.

System obejmuje 4080(!) rowerów, wszystkie z napędem wspomaganym elektrycznie. Na ulice trafiło póki co ok. 1/3 tej liczby.

Niestety nie obyło się bez problemów. Na facebook-owej stronie MEVO mogliśmy przeczytać, że z uwagi na duże zainteresowanie wypożyczających, w części pojazdów kompletnie rozładowały się baterie. To akurat pewnie objaw „choroby wieku dziecięcego”. Bardziej alarmującym zdaje się być fakt, zauważony przez Tomasza Laba na portalu bezprawnik.pl. Pan Tomasz pisze, że wiele stacji świeci pustkami, podczas gdy ogromne ilości rowerów przypięte są przy stacjach znajdujących się przy największych centrach biurowych w Gdańsku. Zdaniem autora winna temu jest krótkowzroczna polityka w zakresie planowania przestrzennego.

Z zaciekawieniem będziemy się przyglądać jak rozwija się MEVO 🙂