„Bike Tower” funkcjonuje z powodzeniem w kilku czeskich miastach. Wieża ustawiona na planie ośmiokąta o długości przekątnej ok. 8,5 m zajmuje ok. 50 m. kw., co przy wysokości ok. 11,5 m pozwala przechować na kilku poziomach łącznie ok. 120 rowerów. W wieży, wraz z rowerem, można pozostawić również sakwy, kask i inne elementy wyposażenia (o łącznej masie ok. 50 kg). Rowerowa wieża ma szansę powstać w Warszawie.

Projekt ma szansę na realizację dzięki Panu Adamowi Dąbrowskiemu, który zgłosił do Budżetu Obywatelskiego Warszawy na 2020 r. zgłosił projekt pn. Samoobsługowa Wieża Rowerowa (SWR) w rejonie węzła przesiadkowego PKP Toruńska. 

Przedmiotem projektu jest budowa pilotażowego parkingu rowerowego w postaci Samoobsługowej Wieży Rowerowej (SWR) w rejonie węzła przesiadkowego PKP Toruńska, tzn. przystanku kolejowego Warszawa Toruńska oraz przystanków autobusowych PKP Toruńska, Pelcowizna i Bazyliańska. Inspiracją dla tego pomysłu jest system „Bike Tower” funkcjonujący w kilku czeskich miastach: Břeclav, Hodonín, Hradec Králové, Kolín, Litoměřice, Lysá nad Labem, Moravská Třebová, Pardubice, Poděbrady, Přerov i Třinec. Automatyczne wieże rowerowe są tam zlokalizowane w pobliżu dworców kolejowych i autobusowych, umożliwiając podróżnym transportu publicznego bezpłatne (lub bardzo tanie) oraz bezpieczne przechowanie swojego roweru na czas podróży.

Jak funkcjonuje wieża rowerowa?

https://youtu.be/FGVOhNnZzmQ

Stosowane w Czechach wieże rowerowe mają konstrukcję stalowo-szklaną. Każda z nich ustawiona jest na planie ośmiokąta o długości przekątnej ok. 8,5 m (zajętość powierzchni można oszacować na ok. 50 metrów kwadratowych), co przy wysokości ok. 11,5 m pozwala przechować na kilku poziomach łącznie ok. 120 rowerów. Warto podkreślić, że w wieży wraz z rowerem można pozostawić również sakwy, kask i inne elementy wyposażenia (o łącznej masie ok. 50 kg), co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i nie jest możliwe w przypadku standardowych parkingów rowerowych. Schowane w wieży rowery są chronione przed kradzieżą, opadami atmosferycznymi, kurzem i pyłem. Zastosowanie wież rowerowych zapewnia oszczędniejsze wykorzystanie przestrzeni, dzięki czemu ich budowa może być możliwa również w miejscach, w których nie zmieściłyby się zwykłe parkingi. Nie jest oczywiście wymagane, aby SWR PKP Toruńska była pełnym odzwierciedleniem modelu czeskiego. Elementy takie jak rozmiary czy wygląd mogą podlegać optymalizacji i zostać w pełni dostosowane do wymagań miejscowych.

Szacowany koszt budowy takiej wieży to 1,2 mln zł, a miesięczny koszt jej utrzymania 2,5 tys. zł. Zadanie zgłoszone zostało jako projekt dzielnicowy. Z dokładnym jego opisem możecie zapoznać się klikając w button poniżej. Na stronie budżetu obywatelskiego możecie również wyrazić swoją opinię na temat pomysłu. My popieramy.