W tym roku termin, w który miał ruszyć rower miejski w Jaworznie, przekładano już dwukrotnie. Jednoślady miały być udostępnione mieszkańcom już w ubiegłym roku, ale firma, która wygrała przetarg nie podpisała umowy.
Jaworzno, dzięki mediom, znane jest głównie z tego, że jest to najbezpieczniejsze miasto w Polsce pod kątem bezpieczeństwa na drogach. W ciągu ostatnich kilku lat w mieście doszło dosłownie do kilku wypadków, w wyniku których śmierć ponieśli piesi. Natychmiast po tych wypadkach władze miasta zapowiadały przebudowę miejsc, w których do nich doszło, tak by były jak najbezpieczniejsze. Jaworzniccy drogowcy zwężają więc ulice i uspokajają ruch. Jak sami przyznają inspirują się rozwiązaniami funkcjonującymi w Szwecji.
Jaworzno to także doskonałe miasto dla rowerzystów. To właśnie tam powstała pierwsza w Polsce rowerostrada, a oprócz niej w mieście funkcjonuje rozbudowana sieć dróg rowerowych. Ronda w Jaworznie dostosowane są do ruchu rowerowego. Miasto wiele miejsca poświęca także edukacji i integracji środowiska rowerowego. Problemem pozostawał rower miejski w Jaworznie.
Problemy z rowerem miejskim
Jedynym, czego rowerowym mieszkańcom Jaworzna brakowało, to system roweru publicznego. Pierwszy przetarg na uruchomienie systemu został ogłoszony jeszcze w 2018 r. System miał ruszyć na przełomie wiosny i lata 2019 r. – w czerwcu. W stosunkowo niewielkim mieście (ok. 90 tys. mieszkańców) miało jeździć 200 rowerów, z czego 80 z napędem elektrycznym. Dla porównania – w Częstochowie, gdzie liczba ludności jest 2,5 raza większa, jeździ 185 zielonych rowerów NextBike. Rowery gmina miała zakupić na swoją własność. W wyniku przetargu wykonawcą usługi została firma Sycube z Austrii. Bezpośrednim operatorem systemu miał być BikeU, który zarządza m. in. krakowskim Wavelo. System miał funkcjonować w formie mieszanej – z abonamentem oraz możliwością wypożyczeń na minuty.
Z nieznanych przyczyn wykonawca nie podpisał umowy, a w związku z tym, że był to jedyny uczestnik przetargu miasto musiało przetarg ponowić.
Światełko w tunelu?
Wydawało się, że kolejne przetargi również nie przyniosą rozstrzygnięcia. Tymczasem w mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że miasto ma otrzymać dodatkowe środki na projekt „Centrum Integracji Transportu Jaworzno z integracją dróg dla rowerów i systemem roweru miejskiego” . To aż 9 mln zł więcej w kasie miasta. W rozmowach z mediami urzędnicy potwierdzają fakt przyznania dodatkowej gotówki, jednak dotychczas nie opublikowano w tej sprawie żadnych dokumentów. Najbliższe dni pokażą więc czy od kolejnego sezonu mieszkańcy Jaworzna będą mogli cieszyć się z roweru miejskiego.