W trosce o bezpieczeństwo osób aktywnie spędzających czas na katowickich ulicach, trasach rowerowych czy w miejscach rekreacji i wypoczynku ponownie pojawiły się patrole rowerowe

Nie tak dawno pisaliśmy, że w innym mieście na terenie województwa śląskiego – Bielsku-Białej – być może pojawi się rowerowy patrol pierwszej pomocy. Tymczasem Komenda Miejska Policji w Katowicach poinformowała, że na ulice miasta wracają rowerowe patrole policyjne.

Służba w ramach patroli rowerowych będzie odbywać się w okresie wiosenno-letnim, w zależności od sprzyjających warunków atmosferycznych. Policjanci na rowerach będą pełnili służbę przede wszystkim w miejscach rekreacyjnych miasta, takich jak parki, okolice zbiorników wodnych, lasów, no i oczywiście na trasach rowerowych. (…) Mundurowych na rowerach będzie można spotkać także w centrum miasta, strefie kultury, czy innych miejscach, gdzie poruszanie się samochodem jest utrudnione, jak chociażby zatłoczone parkingi, na których mieszkańcy Katowic oraz przyjezdni pozostawiają swoje samochody.

Mundurowi na rowerach swoją obecnością będą oddziaływać nie tylko prewencyjnie, ale także będą podejmować interwencje wobec osób naruszających przepisy prawa. Stróże prawa będą zwracać uwagę między innymi na osoby pijące alkohol w miejscach objętych zakazem oraz te, które będą zakłócać bezpieczeństwo i porządek publiczny.

Ponadto policjanci patrolując miasto, będą reagować na nieprawidłowo zaparkowane pojazdy na drogach dla rowerów, ale również na kulturę jazdy rowerzystów i popełniane przez nich wykroczenia.

Komenda Miejska Policji w Katowicach

Jak zaznacza policja w komunikacie stróże prawa dysponują 10 rowerami. Pierwsze patrole pojawiły się na ulicach miasta już w długi majowy weekend. Policjanci zapowiadają współpracę ze Strażą Miejską.