Veturilo w obecnym kształcie działać będzie do końca 2020 r. Warszawa własnie rozpisała przetarg na opracowanie Studium koncepcyjnego funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku.

inf. pras.

Kolejny sezon Veturilo trwa w najlepsze, a wiele osób myślami jest już na wakacjach. My tymczasem przygotowujemy się na przyszłość. Ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Studium koncepcyjnego funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku

Wczoraj 

Znany i lubiany Warszawski Rower Publiczny ma za sobą długą historię, odkąd usługa wystartowała w 2012 roku. Zaczynaliśmy od 55 stacji i 1000 rowerów. Z biegiem czasu system był systematycznie rozbudowywany, a rowery wpisały się w krajobraz miasta i stały się częścią systemu transportowego. Veturilo w obecnym kształcie to rezultat poprzedzonego konsultacjami społecznymi przetargu, na mocy którego rowery będą działać do końca sezonu w 2020 roku. Podpisana w 2017 roku umowa wprowadziła wiele nowości takich jak m.in.: wzbogacenie systemu o rowery elektryczne, dotykowy terminal obsługujący karty płatnicze, czy też sprawna aplikacja mobilna.

Dzisiaj

Obecnie Veturilo to blisko 400 stacji i ponad 5500 rowerów. System wyróżnia się na tle swoich odpowiedników zarówno w Polsce jak i w całej Europie – jest największy w kraju i piąty co do wielkości w skali europejskiego kontynentu. W szczytowym okresie, system notuje dziesiątki tysięcy wypożyczeń dziennie, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 800 tysięcy użytkowników. Według najnowszego badania opinii mieszkańców o mieście, czyli “Barometru Warszawskiego”, zdecydowana większość (67 proc.) z nich pozytywnie ocenia działanie systemu. Co ciekawe, sama marka cieszy się dużą rozpoznawalnością – 100 proc. respondentów odpowiedziało, że wie co to jest Veturilo.

Jutro

Do końca obecnej umowy zostało jeszcze półtora roku. W celu zapewnienia ciągłości działania systemu, należy już teraz myśleć o jego przyszłości. W związku z tym ogłosiliśmy przetarg na opracowanie Studium koncepcyjnego funkcjonowania Warszawskiego Roweru Publicznego po 2020 roku. Zadaniem wykonawcy będzie przeprowadzenie wielokryterialnej analizy, która stanowić będzie podstawę do rozpisania przetargu na kolejne lata działalności Veturilo (2021-2025).

Oczekujemy, że dokument odpowie na pytanie co do optymalnego sposobu rozwoju Veturilo w zakresie m.in. liczby i rozlokowania punktów wypożyczeń, taryfy, modelu wypożyczeń (stacje, ich brak, lub model pośredni), rodzaju oferowanych rowerów oraz ich szczegółowej specyfikacji technicznej. W tym celu wybrany wykonawca będzie miał za zadanie przyjrzeć się funkcjonowaniu różnych modeli systemów roweru publicznego w Polsce i na świecie oraz dogłębnie przeanalizować statystyki wypożyczeń Veturilo. Zasadność wprowadzenia konkretnych rozwiązań w Warszawie będzie oceniania pod kątem min. kosztu funkcjonowania, awaryjności, lokalizacji, odporności na warunki atmosferyczne czy też akty wandalizmu.

Nieodłącznym elementem procesu powstawania tego ważnego dokumentu będą konsultacje społeczne. Mieszkańcy będą mieli wpływ na sposób funkcjonowania systemu Veturilo oraz na lokalizacje stacji. W ramach konsultacji chcemy poznać zdanie mieszkańców na temat takich zagadnień jak: taryfa, właściwości techniczne roweru i stacji, wprowadzenie nowych modeli rowerów, obszar funkcjonowania, organizacja procesu wypożyczania oraz oczekiwania względem aplikacji mobilnej.

Planujemy co najmniej 10 kilkugodzinnych spotkań z mieszkańcami organizowanych w godzinach popołudniowych lub weekendy. Autorzy opracowania przedstawią efekty swojej pracy, a warszawiacy będą mogli zgłosić do nich swoje uwagi. W ramach procesu konsultacji przewidziana jest też możliwość zgłaszania propozycji drogą internetową. Przygotujemy w tym celu specjalną interaktywną mapę. 

Oferty w przetargu można składać do 27 czerwca do godziny 10:00. Szczegółowa dokumentacja dostępna jest na stronie ZDM w zakładce “Zamówienia publiczne”.

źródło: rowery.um.warszawa.pl, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej