Rower autobusem? To trochę abstrakcyjny pomysł – w końcu po to mamy rower, żeby nim jeździć. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy w towarzystwie naszego jednośladu musimy skorzystać z miejskiej komunikacji. Jak to zrobić? Przykład daje nam Gdynia, która wyznacza jasne, nowe zasady przewozu rowerów autobusami i trolejbusami gdyńskiej komunikacji miejskiej.

Dalej zastanawiacie się po co przewozić rower komunikacją publiczną? Podamy parę przypadków, z którymi my się zetknęliśmy:

  1. Urwany hak przerzutki
  2. Przebite obie dętki na szkle
  3. Ulewa
  4. „Marudne” dziecko

Oczywiście wszystkie te przypadki miały miejsce kawał drogi od domu. Gdyby nie wpuszczono nas do autobusu, mógłby być spory problem. Zwłaszcza w przypadku nr 4. Na początku miesiąca zresztą było dość głośno o przypadku wyproszenia rowerzysty wraz z pojazdem z autobusu w Warszawie. Zrobiła się z tego niezła zadyma… Jak do problemu podeszła Gdynia? Powołała specjalny zespół, którzy wydał rekomendację dla wszystkich gmin, które obsługuje
Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej. Więcej info poniżej:

Rower w autobusie

Od środy, 26 czerwca zostają wprowadzone nowe zasady przewozu rowerów autobusami i trolejbusami gdyńskiej komunikacji miejskiej. Kilkumiesięczne obrady specjalnie powołanego zespołu przyniosły rozwiązanie, które MKZG przyjął już jako rekomendację dla wszystkich gmin. Osoby na wózkach i z wózkami będą miały priorytet przed rowerami.

W zespole, który prowadził dialog na temat zmian znaleźli się zarówno kierowcy, jak i sami rowerzyści, a także społecznicy, rodzice, związkowcy i przedstawiciele komunikacji miejskiej. To odpowiedź miasta na zgłaszane wcześniej przez obie strony trudności.

Cieszę się, że konflikt przerodził się w rozwiązanie, które szanuje interesy wszystkich użytkowników, ale też zapewnia uprzywilejowanie najsłabszym

– mówi wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, której decyzją powołano zespół.

Takie wypracowywanie rozwiązań jest zgodne z duchem projektowania i organizowania uniwersalnego, które przyświeca nam w Gdyni

– dodaje wiceprezydent.

Priorytet dla wózków

Dokładnie od 26 czerwca (środa) w gdyńskiej komunikacji miejskiej zaczynają obowiązywać nowe zasady. Precyzując – od tej pory osoba przewożąca rower powinna wejść drzwiami oznaczonymi znakiem roweru i ustawić go miejscu przeznaczonym do przewozu wózków. Musi także stać przy nim w trakcie jazdy i (jeżeli to możliwe) wykorzystać pasy mocujące zamontowane w autobusie.

Co szczególnie ważne, przed osobą z rowerem pierwszeństwo w przewozie mają osoby z niepełnosprawnością na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Pasażer z rowerem, który znajduje się w pojeździe, ma obowiązek ustąpienia miejsca, gdy skorzystać z przejazdu chce osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym. Rowerzysta musi wówczas opuścić pojazd wraz z rowerem.

Ewentualny równoczesny przewóz przez pasażera roweru i przejazd osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, a także większej liczby rowerów, jeżeli z pojazdu nie korzysta osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, jest możliwy pod warunkiem uzyskania zgody od osoby kierującej pojazdem. Jednocześnie całkowity zakaz przewozu obejmuje rowery metropolitalne MEVO. Wprowadzane zmiany są zgodne z rekomendacją Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej z 27 marca 2019 roku – wspólną dla wszystkich gmin należących do związku.

Przerwana podróż

Warto zauważyć, że zapisy dotyczą prawa pierwszeństwa nie tylko w sytuacji, kiedy wszystkie wymienione w nich osoby na tym samym przystanku wyrażają zamiar skorzystania z pojazdu miejskiej komunikacji zbiorowej, ale także wtedy, kiedy osoba z rowerem odbywa już podróż, którą musi przerwać, gdy osoba z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim lub osoba z wózkiem dziecięcym znajduje się na przystanku, do którego dojechał pojazd.

Działania legislacyjne powinny zmierzać ku popieraniu, ochronie i zapewnieniu pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby z niepełnosprawnością, w tym prawa do podróżowania wolnego od ograniczeń, a wprowadzana legislacja jest wyrazem poszanowania przyrodzonej godności osób z niepełnosprawnościami.

Wzięto także pod uwagę, że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i jest uprawniona do ochrony przez społeczeństwo, a rodzice małych dzieci powinni otrzymywać od społeczeństwa niezbędną pomoc umożliwiającą im pełne i równe korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Konsekwencją takich rozwiązań jest pozbawienie osób podróżujących z rowerami w podanych sytuacjach rekompensaty za odstąpienie od umowy przewozu.

https://www.facebook.com/318291361621884/posts/2169678736483128/

źródło: gdynia.pl, śródtytuły mogą pochodzić od red.