W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii granice między miastami są w zasadzie niezauważalne. Teraz także rower publiczny w czterech miastach nie ma granic.

Do tej pory każde z miast, które podpisało porozumienie, miało swój system roweru publicznego – Chorzów KajTeroz, Katowice City By Bike, Sosnowiecki Rower Miejski i Tyski Rower. Operatorem wszystkich systemów jest firma NextBike. Dzięki integracji możemy wypożyczycden z 900 rowerów w jednym mieście, a oddać go w innym. Jak doskonale wiecie zwrot roweru poza dedykowaną stacją może użytkownika drogo kosztować (np. w Katowicach, zgodnie z Regulaminem za zwrot roweru w innym miejscu niż jedna ze stacji zapłacimy karę w wysokosci 50 zł + 5 zł/km). Dla osób, które nigdy nie były w konurbacji śląskiej – może trudno sobie to wyobrazić, ale czasami trudno się zorientować czy jesteśmy jeszcze w Katowicach, czy może już w Chorzowie…

Trzeba jednak pamiętać, że możliwość relokowania pojazdów między miastami dotyczy tylko rowerów standardowych. Rowery specjalne, np. familijne typu cargo, czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego systemu.
We wszystkich czterech miastach operatorem wypożyczalni jest Nextbike Polska. Tak jak do tej pory, rowery można wypożyczać za pomocą jednego konta w systemie na niemal tych samych zasadach – za pomocą stacji wypożyczeń lub aplikacji mobilnej.
– To bardzo dobra informacja dla mieszkańców Chorzowa, ale także okolicznych miast. To ułatwi chorzowianom dojazd do pracy i na uczelnie do Katowic, a katowiczanom dojazd do chorzowskiego parku – zauważa Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

https://nextbike.pl/metropolia-zintegrowala-wypozyczalnie-rowerow-miejskich-w-czterech-miastach/?fbclid=IwAR3T4bT2kWPzIZVjSDM8taT6PVZqFgBATwiQv8ilhC98PORSHuG4UR-bLAY

Co ważne do zintegrowanego systemu wkrótce dołączą także Siemianowice Śląskie.

Wprowadzone rozwiązanie jest znacznym ułatwieniem dla mieszkańców metropolii. Warto zaznaczyć, że największa uczelnia w regionie – Uniwersytet Śląski ma swoje wydziały w różnych miastach. Wprowadzone rozwiązanie znacznie ułatwi studentom dojazd na zajęcia.

Zgodnie z przyjętymi zasadami rower najbardziej opłaca się wypożyczyć w Sosnowcu. Tam za gratisie pojedziemy pierwsze 30 min. W pozostałych miastach bezpłatny czas wynosi 15 min. Co do zasady obowiązuje cennik z miasta, w którym wypożyczamy jednoślad.

foto główne: www.facebook.com/metropoliagzm