Rowery publiczne, które już na stałe zadomowiły się w miejskim krajobrazie Warszawy, Krakowa, Poznania czy Wrocławia trafiają także pod strzechy. Kilka razy pisaliśmy o systemach w mniejszych miastach (Chrzanów, Luboń, Komorniki itd.). Dziś przyszedł czas na pilotaż w dwóch miastach województwa śląskiego – Myszków i Żarki.

Oba miasta leżą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. O ile Myszków na jej skraju, to Żarki są już „pełnoprawnym” miastem choćby na Jurajskim Szlaku Orlich Gniazd. Kilka lat temu, we współpracy z okolicznymi gminami, Żarki oddały do użytku doskonały system tras rowerowych prowadzących po Jurze. Przy okazji, skoro już piszemy o tych trasach, to dziś po południu opiszemy je dla Państwa nieco szerzej.

Żarki i Myszków niedawno połączyła droga rowerowa, która powstała obok remontowanej drogi wojewódzkiej (dotąd bardzo niebezpiecznej). Na odcinku 5,4 km powstała oddzielona od ruchu samochodowego droga rowerowa z czerwonej masy bitumicznej. Teraz, dzięki porozumieniu obu gmin mieszkańcy będą mieli okazję przetestować system roweru publicznego.

Droga rowerowa wzdłuż wyremontowanej DW793

System rowerów miejskich

W przygotowaniu jest projekt polegający na uruchomieniu czterech stacji rowerów miejskich w Żarkach i Myszkowie.  Za zadanie opowiada żarecki magistrat, wsparli je radni Powiatu Myszkowskiego i radni Rady Miasta Myszkowa – czytamy w komunikacie Gminy Żarki.

Po powstaniu ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej naturalnym wydało się, że należy między Żarkami, a Myszkowem wdrożyć system rowerów miejskich 

– mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.

– Złożyłem propozycje burmistrzowi Myszkowa Włodzimierzowi Żakowi i staroście myszkowskiemu Piotrowi Kołodziejczykowi. Pomysł został wsparty przez radnych powiatowych i miejskich w obu gminach.

W efekcie powstaną cztery stacje rowerowe: dwie w Żarkach (na Nowym Rynku przy przystankach i w Leśniowie) oraz dwie w Myszkowie (przy dworcu PKP oraz przy Szpitalu Powiatowym). Każda stacja wyposażona będzie w terminal z panelem informacyjnym i sterującym, 12 stojaków rowerowych i  8 rowerów. Zarejestrowani uczestnicy będą mieli całodobowy dostęp do systemu wypożyczalni. W ramach systemu zostanie przygotowana, prowadzona i aktualizowana strona internetowa systemu oraz modułu rejestracyjnego oraz telefoniczne całodobowe biuro obsługi klientów.

Program ma charakter pilotażowy i mam działać przez okres 4 miesięcy w tym roku. Chcemy zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie na ekologiczny sposób przemieszczania się

– mówi burmistrz Klemens Podlejski.

W komunikacie na stronie gminy nie podano jaka firma będzie obsługiwała system.

Show CommentsClose Comments