22 kilometry asfaltowych dróg rowerowych poprowadzonych przez teren trzech jurajskich gmin to doskonały pomysł na spędzenie rowerowego weekendu. Jurajskie ścieżki zapraszają.

Ścieżki, które powstały w dzięki unijnemu dofinansowaniu na terenie trzech gmin: Janowa, Żarek i Niegowej, a które oddano do użytku w 2014 r. szybko stały się atrakcją turystyczną regionu. Połączyły one bowiem ze sobą nie tylko malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale także te bardziej i mniej znane turystyczne atrakcje. Okazją do napisania paru zdań o jurajskich ścieżkach była informacja o wprowadzeniu w Żarkach, a więc jednej z gmin, przez które biegną ścieżki, pilotażowego programu rowerów publicznych.

Kiedy projekt ścieżek był z pompą prezentowany przez samorządowych włodarzy mógł pochwalić się doskonałą stroną internetową. Dziś, choć hasło jurajskie ścieżki Google wyświetla bardzo wysoko, próżno szukać dedykowanej im kiedyś strony. Pozostaje nam przeszukiwanie stron gmin, które umówmy się, nie należą do zbyt przejrzystych. A szkoda.

Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu garść informacji o jurajskich ścieżkach.

Folder promocyjny ścieżek (link otwiera nowe okno)

Szlak atrakcji turystycznych

”Szlak atrakcji turystycznych – ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części Województwa Śląskiego na terenie gmin Żarki, Niegowa, Janów” – tak brzmi pełna nazwa projektu realizowanego przez trzy wymienione gminy. Wszystkie położone są w malowniczych zakątkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i wszystkie trzy bezpośrednio ze sobą graniczą.

Dzięki realizacji projektu powstał ciąg atrakcyjnych tras aktywnego wypoczynku – bezpiecznych, trwałych, łatwych w pokonywaniu. Powstały blisko 22 kilometry tras asfaltowanych w bardzo urozmaiconym jurajskim krajobrazie. Sieć połączyła największe atrakcje północnej Jury – m.in. zamki w Mirowie, Bobolicach, Ostrężniku, Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, Pustelnię św. Ducha w Czatachowie, Zabytkowy Zespól Stodół wraz z Żareckim Jarmarkami, strażnicę w Przewodziszowicach, urokliwe stawy, najstarszą pstrągarnię w Europie znajdującą się w Złotym Potoku, przepiękne wapienne ostańce, miejsca pamięci i wiele czarujących pod względem krajobrazowym i przyrodniczym zakątków.

Trasy są oznaczone zgodnie z zasadami znakowania szlaków turystycznych PTTK. Wzdłuż nich w 13 lokalizacjach znajdą się zadaszone miejsca odpoczynku wyposażone w stół z ławkami, stojak na rowery. W niektórych wytypowanych lokalizacjach umieszczone są jeszcze dodatkowo stojaki na narty biegowe.

Mapa jurajskich ścieżek (powiększ w nowym oknie)

Spójna sieć turystyczna

Nowy ciąg pieszo-rowerowy łączy się z istniejącymi i wcześniej wyznaczonymi turystycznymi trasami. Dla gości zmotoryzowanych przygotowano parkingi w m.in. Złotym Potoku, Ostrężniku, Czatachowie, Przewodziszowicach, Żarkach, Mirowie – w miejscach ważnych z punktu koncentracji turystów.

Poniżej wrzucamy linki do folderów i map. Do jurajskich ścieżek jeszcze wrócimy 🙂

Na zachętę

Muszę się Wam, Drodzy Czytelnicy, przyznać do tego, że kiedy wpadłem na pomysł opisania jurajskich ścieżek liczyłem, że uda się to zrobić w oparciu o materiały udostępniane przez gminy i stronę internetową, którą pamiętałem sprzed kilku lat, w zdecydowanie atrakcyjniejszej formie. Mieszkam całkiem niedaleko i często na tych ścieżkach odbywam swoje szosowe treningi. Widzę więc, jaką popularnością się cieszą, szczególnie latem. Nie mogę się nadziwić jak można było odpuścić temat intensywniejszej promocji ścieżek w internecie (czyt. nie opłacić strony zrobionej na potrzeby projektu). Kusi mnie, żeby wrócić do tego tematu i pokazać Wam jurajskie ścieżki w atrakcyjniejszej formie… Tymczasem musicie mi uwierzyć na słowo. Albo na oko – zobaczcie koniecznie poniższe filmiki:

źródło: materiały ze stron gmin, www.tyrystykazarki.pl