Wrocławski Rower Miejski właśnie znacznie się powiększa. Na ulicach stolicy Dolnego Śląska pojawi się 100 nowych stacji i 1000 rowerów.

Niebagatelny wpływ na to miały licznie zgłaszane przez Wrocławian projekty do budżetu obywatelskiego dot. rozbudowy sieci roweru miejskiego. To między innymi z tego powodu, jeszcze w poprzedniej kadencji władz samorządowych, zadecydowano powiększeniu systemu roweru publicznego. W przeciwieństwie do innych miast, gdzie o lokalizacji nowych stacji decydują najczęściej urzędnicy we Wrocławiu to mieszkańcy wskazali lokalizację nowych stacji. Przez cały marzec Wrocławianie zaznaczali na specjalnie przygotowanej mapie punkty, w których, ich zdaniem, powinny stanąć nowe stacje. W 3,5 tys. zebranych ankiet mieszkańcy wskazali aż 13 tys. lokalizacji!

Stacje miały zostać zamontowane w pierwszym tygodniu czerwca, jednak operator zanotował lekki poślizg, z którego wyszedł jednak z twarzą. W konsekwencji opóźnień zaproponował 60 minut, zamiast powszechnie obowiązujących 20, jazdy publicznym jednośladem za darmo.

Od czerwca więcej jednośladów

Sezon rowerowy w pełni. Codziennie z Wrocławskiego Roweru Miejskiego (WRM) korzysta wielu mieszkańców. Jednoślady wypożyczane są ponad pięć tysięcy razy dziennie.

– Finalizujemy II etap umowy. Wykonaliśmy wszystkie niezbędne prace i zmiany na ulicach. Jesteśmy gotowi do uruchomienia dodatkowych 100 stacji

– powiedział Paweł Orłowski prezes Nextbike Polska.

Uruchomienie nowych stacji spowoduje, że 67% wrocławian będzie miało od domu do stacji roweru miejskiego nie dalej niż 500 metrów. 

1000 dodatkowych rowerów wyjedzie do połowy czerwca na ulice Wrocławia. Zgodnie z przekazanym harmonogramem nowe stacje zostaną uruchomione już 3 czerwca:

  • 3 czerwca 2019r. – odbiór 100 stacji rowerowych etapu II 
  • 4 czerwca 2019r. – odbiór 100 rowerów etapu II 
  • 5 czerwca 2019r. – odbiór 100 rowerów etapu II 
  • 6 czerwca 2019r. – odbiór 200 rowerów etapu II 
  • 7 czerwca 2019r. – odbiór 200 rowerów etapu II 
  • 10 czerwca 2019r. – odbiór 200 rowerów etapu II 
  • 11 czerwca 2019r. – odbiór 200 rowerów etapu II 

– Opóźnienie w uruchamianiu II etapu zrekompensujemy użytkownikom wydłużeniem czasu bezpłatnego wypożyczenia standardowych rowerów do 60 minut (zamiast 20 min) do końca czerwca. 

– zapewnił Paweł Orłowski z Nextbike

  Trochę historii

Działający od 2011 roku Wrocławski Rower Miejski był pierwszym systemem Nextbike w Polsce. Obecnie poza miejskimi rowerami IV generacji mieszkańcy Wrocławia mogą korzystać z 65 rowerów niestandardowych (rowery familijne typu cargo, tandemy, rowery elektryczne, rowery typu składak i handbike). Od startu systemu w marcu rowery były wypożyczane ponad 383 tysiące razy. Do WRM dołączyło także ponad 17 tysięcy osób. Obecnie z systemu korzysta, co trzeci mieszkaniec Wrocławia.  

żródło: www.wroclaw.pl