Kraków przedstawił najnowsze statystyki dotyczące pomiarów ruchu. Mieszkańcy miasta coraz chętniej wybierają rower jako środek przemieszczania się po mieście.

W porównaniu z czerwcem 2018 r. w czerwcu 2019 r. odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania rowerami jako środkami lokomocji. I tak na ul. Mogilskiej ruch rowerowy wzrósł o 11 proc., Wadowickiej o 12 proc., Smoleńsk – 13 proc., na bulwarach – 17 proc., przy Dworcu Głównym – 20 proc., Monte Casino – 40 proc., ul. Tynieckiej o 45 proc., Wielickiej o 68 proc, a na Kotlarskiej aż o 132 proc.!

– czytamy w komunikacie.

Kampanie promocyjne

Zwiększający się ruch, zdaniem krakowskich urzędników, zawdzięczać można także realizowanym przez miasto kampaniom promocyjnym.

Miasto od 2017 r. organizuje akcję „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”, która ma zachęcać krakowskich pracowników do korzystania z rowerów podczas codziennych podróży do i z pracy. Akcja adresowana jest szczególnie do kierowców. W ubiegłym roku w kampanii uczestniczyło ponad 80 pracodawców. W szczytowym momencie kampanii na rowerze podróżowało ponad 1300 osób, a każdego miesiąca było ich blisko 1100. Średnia „rowerowa” frekwencja wyniosła ponad 56 proc. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że ponad 18 proc. uczestników rowerowej kampanii podróżowało do pracy przed jej rozpoczęciem samochodem. Uczestnicy przejechali na rowerze w sumie ponad 1 milion km. W uznaniu za rowerowe podróże pracownicy otrzymywali co miesiąc ciekawe upominki.

Od 2013 r. Kraków realizuje projekt STARS Rowerem do szkoły. W tym roku w projekcie biorą udział 34 krakowskie szkoły samorządowe. W ramach projektu organizowane są m.in. bezpieczne przejazdy rowerowe, wycieczki i lekcje edukacyjne oraz zajęcia doskonalące technikę jazdy. W projekcie zwracamy również uwagę na kwestie kultury jazdy. Na podstawie umów Miasto współpracuje ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów oraz Fundacją Otwarty Plan przez co zapewnia szkołom merytoryczną pomoc w realizacji projektu i jego działań. Gmina organizuje konferencje i warsztaty dla szkolnych koordynatorów projektu. W ubiegłych latach szkoły otrzymały setki stojaków rowerowych, a jesienią ubiegłego roku, również stojaki na hulajnogi.

W komunikacie Kraków poinformował także o stanie rozbudowy infrastruktury rowerowej w mieście. Informacje te przedstawimy jutro.

źródło: krakow.pl