Dzięki specjalnej przyczepie miejski autobus przewiezie bezpiecznie rower do pobliskiego Olsztyna. Narazie tylko w weekendy i pilotażowo.

Częstochowa, znana jest głównie z jasnogórskiego sanktuarium. W lipcu i sierpniu miasto przeżywa pielgrzymkowy boom. Na Jasną Górę przychodzą miliony wiernych. Częstochowa to także miasto będące doskonałą bazą wypadową na malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską. By przybliżyć mieszkańcom miasta jeszcze bardziej walory przyrodnicze okolic, miejski przewoźnik zakupił specjalną przyczepę, dzięki której do oddalonego o kilkanaście kilometrów Olsztyna, bezpiecznie przewieziemy rower.

Czemu akurat do Olsztyna?

I czy tych kilkunastu kilometrów nie można przejechać na rowerze? Odpowiadając w pierwszej kolejności na pytanie drugie – pewnie można. Można też przejechać rowerem wzdłuż przez obie Ameryki i pobiec maraton poniżej dwóch godzin. Tylko, że nie każdy da radę, a w przypadku ukształtowania terenu na jurze, nabiera to większego znaczenia. Na drogach, które wiodą do Olsztyna wyrastają krótkie, acz strome wzniesienia, które niejednemu, mniej wytrenowanemu rowerzyście mogą sprawić kłopot.

Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo. Co prawda wkrótce zostanie ukończona kolejna część drogi rowerowej, która w przyszłości ma połączyć obie miejscowości (o czym dalej), ale dziś gminy z z ruinami średniowiecznego zamku można dotrzeć wyłącznie poruszając się po zatłoczonych drogach – jednej krajowej i jednej powiatowej. A czemu do Olsztyna? Nie będę się rozpisywał – sami zobaczcie:

Autobus i przyczepa

Na przyczepę, której zdjęcia znajdziecie poniżej, zmieści się 20 jednośladów. Dzięki czterem kursom dziennie autobus będzie w stanie przewieźć do Olsztyna 80 rowerzystów.

Na swojej trasie autobus zatrzyma się na trzech przystankach. W kierunku Olsztyna będą to: przystanek początkowy przy C.H. Jagiellończycy (zbiegają się tam ścieżki rowerowe), Odrzykoń (gdzie zaczyna się Jurajska Ścieżka Rowerowo-Biegowa) i Olsztyn Rynek. W kierunku Częstochowy przystanki autobusu to z kolei: Olsztyn Rynek, Odrzykoń, przystanek końcowy przy ul. Jagiellońskiej (przed PZU przy Estakadzie). Pojazd będzie oczekiwał na przystankach początkowych 10 minut przed godziną odjazdu. Kierujący autobusem pomoże umieścić rowery na przyczepie i zabezpieczy je zbiorczo; do specjalnych uchwytów jednoślady przymocują sami ich właściciele. Przyczepa, zakupiona przez MPK za ok. 10 tys. zł, będzie dodatkowo ,,pod okiem” kamery systemu monitorującego. Przewóz osób oraz rowerów na linii 67R będzie się odbywał zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat – za bilet podmiejski normalny zapłacimy 4,20 zł, za podmiejski ulgowy – 2,10 zł, a bilet na przewóz roweru będzie kosztował 4,20 zł.

Komunikat Urzędu Miasta Częstochowy

Nowa droga

Po pierwsze droga do Olsztyna. Za kilka dni (19 maja) oficjalnie zostanie oddana do użytku druga część drogi rowerowej w gminie Olsztyn. Fragment od stacji paliw w miejscowości Odrzykoń, do granic samego Olsztyna ma długość kilku kilometrów i biegnie równolegle do bardzo ruchliwej DK46. Zobaczcie jak wygląda (zdjęcia podkradłem z facebook-a wójta Olsztyna :))

W przyszłości droga będzie fragmentem szlaku, który połączy Częstochowę z Olsztynem. Obecnie istnieje fragment od granic miasta do wspomnianej wcześniej stacji paliw w miejscowości Odrzykoń.

Miasto też buduje

Miasto też nie zasypia gruszek w popiele i przy okazji dwóch prowadzonych inwestycji – przebudowie dróg prowadzących na tereny przemysłowe oraz budowie węzłów przesiadkowych powstaną kolejne fragmenty szlaku. Całość ma być gotowa jednak nie wcześniej niż w 2020 r.

Foteliki

Przy okazji, podczas konferencji prasowej, prezydent Częstochowy przekazał informację, która na naszej stronie ukazała się parę dni temu, że Częstochowski Rower Miejski wzbogaci się o 30 fotelików do przewozu dzieci.

Mam nadzieję, że wybaczycie mi odrobinę autopromocji 🙂 Od tygodnia pada deszcz i poza dojazdem do pracy nie mogę wyjść, nacieszyć się szosą, albo MTB. To wszystko z tęsknoty za naszą piękna Jurą 🙂

zdjęcia: Biuro Prasowe UM Częstochowa