class=

Obszar benefitów pracowniczych nieustannie rośnie. By sprostać wyzwaniom,  zarówno firmy, jak i pracownicy poszukują warunków, które pozwolą na najbardziej efektywne rezultaty pracy, niezależnie od jej ilości, czy formy. Jedną z najszybciej rozwijających się kategorii związanych z benefitami są te wskazujące na możliwość poprawy zdrowia bądź zagospodarowania czasu wolnego przez aktywność fizyczną.

W kontekście zbliżającej się wiosny, warto zauważyć, że zarówno forma i jak oferta związana z oferowanymi przez firmę niepieniężnymi wartościami, nie musi być schematyczna. Idealnym przykładem jest tu wartość dodana generowana przez benefity rowerowe. Rynek rowerowy w Polsce rozwija się w niesłychanym tempie. Tak wzrost i dostępność rowerów miejskich, które można spotkać w każdej nawet małej miejscowości, jak i wzrost sprzedaży na rynku rowerów osobistych wskazuje potencjalny kierunek rozbudowy dotychczasowej oferty.

Obecne formy wsparcia wellbeingu za pomocą benefitów pracowniczych kierują w stronę przede wszystkim karty Multisport. Multisport to integralna część każdej propozycji pakietu benefitów. Jednakże usług sportowych, w tym przede wszystkim rowerowym jest znacznie więcej.

Możliwe formy wsparcia to między innymi:

  1. Dopłata do jazdy na rowerze

Wciąż niszowa forma zachęcania pracowników do jazdy na rowerze, coraz wyraźniej wpisuje się w trendy na zachodzie Europy. Zarówno firmy, jak i państwa wspierają ekologiczny sposób poruszania się po mieście i oprócz zapewnienia wysokiej jakości infrastruktury rowerowej, częściowo finansują taki sposób dojazdu do pracy. Najbardziej znanym przykładem jest Holandia, w której oprócz bezpośredniego wzmacniania zdrowego stylu życia, państwo oferuje firmom specjalne ulgi związane wypłacaniem dodatku.

  • Grywalizacja

Dojazd do pracy liczony w kilometrach przeliczony na punkty. Grywalizacja to nienachlany sposób na wzmocnienie kultury rowerowej w firmie. Dzięki wykorzystaniu dostępnych aplikacji i programów (jak chociażby Activy) pracodawcy otrzymują dodatkowe narzędzie, które mogą wykorzystać jako prozdrowotne, motywacyjne, bądź nawet integrujące.

  • Flota rowerowa

To niszowy produkt, dostępny obecnie w Warszawie i Wrocławiu. Pracodawca może zapewnić rowery pracownicze, aby niezależnie od rowerów miejskich, umożliwić, a jednocześnie zachęcić do jazdy na rowerze nie tylko w formie dojazdu do pracy. Rower dla pracownika dostępny jest przez rok bądź dwa lata, a może być finansowy zarówno przez pracodawcę, jak i środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (możliwe w formie benefitu).

  • Stacje ładowania rowerów elektrycznych

Rynek rowerów elektrycznych rozwija się niepostrzeżenie szybko, a infrastruktura rowerowa w postaci ścieżek czy specjalnie tworzonych przez gminy obwodnic rowerowych zachęca do korzystania z roweru także poza pracą. W formie benefitów warto podkreślić możliwość tworzenia stacji ładowania w parkingach podziemnych, bądź zewnętrznych stacji zasilanych energią słoneczną.

  • Ubezpieczenie rowerowe

Assitance rowerowy w Polsce to wciąż niedoceniony rodzaj wsparcia dla pracownika. W przypadku promocji jazdy na rowerze, częstych dojazdów do pracy, programów pracowniczych zachęcających do zdrowego trybu życia, pracodawca ma możliwość wykupienia pakietu OC i NW.

Ostatnią formą benefitów pracowniczych jest coraz bardziej popularny mobilny serwis rowerowy. Zamówiony dla pracowników serwis przyjeżdża do biura, gdzie po przygotowaniu stanowiska serwisowego zbiera od pracowników rowery i dokonuje serwisu. Usługa bezpłatna dla pracowników, a finansowana z budżetu firmy stanowi świetne narzędzie komplementarne w stosunku do wszystkich form angażowania (i inwestycji) w wellbeing.

Benefity rowerowe w przeciwieństwie do innych benefitów mogą być formą integrującą środowisko osób aktywnych. W tym kontekście jedynym ograniczeniem może być rosnąca liczba chętnych i brak jednolitych rozwiązań prawnych spełniających wymagania danej firmy. Niemniej jednak elastyczność ze strony tak partnerów rowerowych, jak i ich elastyczności powinna stanowić zachętę dla wszystkich pracodawców.

 class=

[1] W Polsce sprzedaje się ponad 1 mln rowerów rocznie; https://www.linkedin.com/pulse/jak-zmienia-si%C4%99-polski-rynek-rowerowy-anna-para/

[2] https://www.huffpost.com/entry/netherlands-pays-bike-work-commute_n_5c6dc15ae4b0e2f4d8a23e3e