1,5 km drogi rowerowej powstało wzdłuż ruchliwej i niebezpiecznej DK46 w Olsztynie.
Podczęstochowski Olsztyn, to obok Ogrodzieńca, Mirowa, Bobolic i Ojcowa, najbardziej znany punkt na mapie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Słynąca ze średniowiecznych ruin zamku gmina w ostatnich latach mocno postawiła na rozwój infrastruktury rowerowej. Aby dostać się do Olsztyna i dalej choćby do Janowa, Żarek czy Niegowej, jeszcze do niedawna trzeba było poruszać się wzdłuż ruchliwej drogi krajowej. Dla odcinka, wzdłuż którego powstała właśnie droga rowerowa, nie było alternatywy.
Jurajska sieć
Dla osób, które cenią sobie rowerową turystykę, domknięta została właśnie sieć dróg dla rowerów, uzupełniona niezbyt ruchliwymi drogami gminnymi, w tej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ruszając rowerem z Częstochowy (tu sieć jeszcze jest w budowie), tuż za jej granicami zaczyna się DDR, którą jadąc kilkanaście kilometrów, mijając Olsztyński zamek, docieramy do Przymiłowic. Stąd bocznymi gminnymi drogami, z dala od ruchliwej drogi krajowej, możemy ruszyć w kierunku Złotego Potoku. Tam, korzystając z istniejącego od wielu lat szlaku „Ku źródłom” możemy bezpiecznie dotrzeć do opisywanych kilka dni temu jurajskich ścieżek.
Sprawa ciągnęła się latami
Brak chodnika przy ruchliwej drodze krajowej od wielu lat bardzo doskwierał mieszkańcom. Temat był podnoszony na zebraniach wiejskich, w rozmowach z radnymi, sołtysami, mieszkańcami. Kilka lat temu zdezaktualizował się projekt wykonany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Stworzenia nowego nikt się nie podjął. Nasza inwestycja w rankingu krajowym wylądowała na bardzo dalekiej pozycji, w związku z czym aby zadośćuczynić potrzebom Mieszkańców, zdecydowaliśmy się na samodzielną inwestycję. Jej realizacja była o tyle utrudniona, że musieliśmy dodatkowo pozyskać niezbędne grunty, co przeciągnęło realizację w czasie – czytamy w komunikacie na stronie gminy Olsztyn.
Droga rowerowa i chodnik
1,5-kilometrowa droga podzielona na chodnik i ścieżkę rowerową jest kontynuacją odcinka zbudowanego w Olsztynie od stawów na Borowym przez ul. Kolejową, Lubomirskiego do ronda pod ruinami zamku, aż do granicy Przymiłowic.Chodnik o szerokości 1,5 m posiada nawierzchnię z kostki brukowej, ścieżkę rowerową o szerokości 2,0 m zbudowano z asfaltobetonu. Koszt inwestycji, zrealizowanej ze środków własnych gminy Olsztyn, to prawie 950 000,00 zł.
źródło: www.olsztyn-jurajski.pl