Łódzki Rower Publiczny i Rowere Łódzkie. Można powiedzieć rower w Łodzi? Nie do końca. W mieście z łódką w herbie funkcjonować będą równolegle dwa systemy. Ten drugi (RŁ) obejmuje swoim działaniem także przyległe miejscowości.

Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Łódź, Pabianice, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Zgierz – w tych miastach, położonych bezpośrednio w pobliży Łodzi funkcjonował będzie Wojewódzki Rower Publiczny. Wszystkie wymienione wcześniej miasta położone są przy trasie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Użytkownicy będą mieli do dyspozycji rowery IV generacji (bezstacyjne)

Dofinansowanie z UE

Rowerowe Łódzkie powstało w ramach projektu, którego liderem jest województwo łódzkie. Koszt całego zadania wyniósł ponad 17 mln zł, a unijne dofinansowanie niecałe 12 mln. Celem projektu było stworzenie jednolitego systemu wypożyczalni roweru publicznego. Dodatkowo powstała sieć parkingów rowerowych przy stacjach i przystankach kolejowych umożliwiająca proste i szybkie przesiadanie się z roweru do pociągu.

Wojewódzki rower publiczny jest kolejnym dostępnym dla mieszkańców województwa publicznym środkiem transportu, umożliwiającym poruszanie się po regionie: do pracy, do szkół oraz w celach turystycznych. Rowerem dojedzie się do stacji/przystanków kolejowych bez konieczności zabierania go do pociągu.

www.rowerorelodzkie.pl

W ramach systemu funkcjonuje:

  • 15 parkingów rowerowych na rowery prywatne
  • 15 stacji napraw przy parkingach
  • 125 stacji rowerowych
  • 1002 rowery IV generacji (bezstacyjne) wyposażone w terminale
rowerowelodzkie.pl

Łódzki Rower a Rowery Łódzkie

Operatorem Wojewódzkiego Roweru Publicznego została, a jakże, firma Nextbike. Ta sama firma dostarcza także rowery do samej Łodzi. Jakie są różnice w obu systemach? Po pierwsze ŁRP nie wyjedziemy poza granice samego miasta. Po drugie do dyspozycji są jednoślady wypożyczane „ze stacji”. Obecnie będący uzupełnieniem komunikacji publicznej ŁRP ma 152 stacje i 1534 rowerów. W przypadku systemu wojewódzkiego zwrotu dokonać możemy poza stacją.

Systemy Łódzki Rower Publiczny i Rowerowe Łódzkie są to dwa odrębne systemy. Oznacza to, że do korzystania z nich potrzebne założenie oddzielnych kont a korzystanie z rowerów odbywa się na różnych zasadach.

Cieszymy się, że mieszkańcy Łodzi mogą korzystać z aż dwóch systemów roweru publicznego. Trochę zastanawiamy się tylko, dlaczego nie doszło do jakiejś integracji obu. W końcu integracja była celem samym w sobie realizowanego projektu, a operatorem obu systemów jest firma Nextbike.

fot. główne: facebook.com/NextbikePolska